Ako sa správne starať o deku z merino vlny?

V júni je vám zima na nohy pri večernom grilovaní, v januári vám mrznú stále. Prečo sa zimomravci schovávajú pod deky z merina, ako ich čistia a kde sa tu tie merino ovce vlastne vzali?

Čo je to merino vlna?

Našu vlnu získavame z plemena oviec merino, ktoré sa pásli v severnej Afrike a odtiaľ sa dostali do Španielska. Miestni si toto zviera natoľko obľúbili, že sa ovca merino stala jedným zo symbolov krajiny a až do roku 1800 bol ich vývoz úplne zakázaný. Napriek tomu sa pašerákom podarilo prepraviť niekoľko kusov do Francúzska a potom i ďalších krajín, najmä do Austrálie, ktorá je dnes hlavným producentom luxusnej merino vlny.

kvlaitní vlna
Ovce merino majú tenké, husto rastúce chlpy. Každá z nich ročne poskytne 2-4 kg vlny, najlepší jedinci až 10 kg a rekordmanom chovatelia ostrihali neuveriteľných 30 kg vlny! Ovce sa obvykle strihajú raz do roka, a to holiacim strojčekom. Rekord v "oholení ovce" činí 40 sekúnd! Po ostrihaní sa vlna očistí, vyperie a nechá vyschnúť. Skrátka, zaberie to veľa práce, než sa môžete v posteli prikryť svojou nadýchanou vlnenou dekou.

 

Prečo sa v zime zabaliť do plédu z merino vlny?

Snímek obrazovky 2019-02-19 v 20.14.40Prečo je merino vlna tak obľúbená? Vlnené vlákno má veľa výstupkov zachytávajúcich telo, preto je mimoriadne hrejivá. Okrem toho absorbuje vlhkosť v miere až 30% svojho objemu, čo je oveľa viac než napríklad u polyestrov. Vlna je tiež antibakteriálna. Deky z merino vlny nezapáchajú ani pri dlhodobom váľaní sa na gauči. Dokáže tiež regulovať optimálnu teplotu tela a odparovať prebytočnú vlhkosť do ovzdušia.

Deku z ovčej vlny vďaka tomu využijete po celý rok. Nie je drsná a nehryzie, takže sa s ňou rady zakryjú aj vaše deti, navyše je vhodná aj pre alergikov. Tento prírodný materiál taktiež znižuje napätie a bolesť.

 

Ako sa o vlnenú deku starať?

Starať sa o deku z merino vlny nie je ťažké, napriek tomu odporúčame dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. S dekou manipulujeme jemne, aby sme ju omylom nepoškodili. Má rada priestor, takže ju radšej nezatvárajte do šuplíka, potrebuje totiž "dýchať".

Keď sa vám na ňu nachytá prach alebo sa v postieľke "ubytuje" váš psík, bude potrebné deku očistiť. Najjednoduchšie je ju pravidelne pretrepávať a väčšie nečistoty jednoducho vytiahnuť. Ovčia vlna prirodzene podlieha plstnateniu. Počas neho môžu vznikať žmolky, ktoré opatrne vyberieme prstami.

Snímek obrazovky 2019-02-19 v 20.14.49Ak sa vám stane nehoda a pri príjemnom posedení s rodinou deku omylom polejete vínom či kávou, rozhodne nenechajte škvrny zaschnúť. Najprv ju očistite studenou vodou, potom medzi uteráky vytlačte zvyšnú vodu a voľne rozloženú ju nechajte uschnúť. Nikdy deku neperte v práčke a nečistite ju chemickými prípravkami. Prírodný materiál je najlepšie ošetrovať prírodou.

 

Pod dekou sa môžete váľať na gauči aj v posteli. Podľa čoho si vybrať správne lôžko? Poradíme vám v ďalšom článku.