Ako si zariadiť domácnosť, keď ste alergik alebo ho máte v rodine? 

Alergia je civilizačné ochorenie, ktoré sa objavuje u stále väčšieho množstva dospelých a detí. Patríte medzi nich vy alebo niekto z vašej rodiny? Zariaďte si domácnosť tak, aby ste nemuseli riešiť žiadne nepríjemné prejavy, ktorým sa dá predísť.

 

Ako mám vybaviť byt, nech vyhovuje alergikovi a zároveň nech je útulný?

V boji proti prachu a rôznym alergénom sú správnou voľbou prírodné materiály, ktoré sú pre alergikov najlepšie znesiteľné. Na čo si dať pozor, nech vyberiete vhodné vybavenie? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov.

 

doladite k domeckovemu nabytku Čo by ste si mali zaobstarať:

  • Sidy_suplik_prirodniNábytok z masívu s antialergénnym lakom

Drevený nábytok vyberajte čo najjednoduchšie, aby prach mal minimálnu šancu sa usadzovať. Ideálne je s hladkým povrchom ošetrený prírodným lakom, na ktorom prachová clona len tak neudrží prach a škodcovia sa jej vyhnú oblúkom. 

  • Kvalitný antialergénny matrac, poťah, vankúše a perinu

Najväčším útočiskom pre roztoče v byte je posteľ. Ide o miesto, kde relaxujete, odpočívate a spíte. Z toho vyplýva, že by sme mali venovať čo najväčšiu pozornosť nie len samotnému lôžku, ale predovšetkým aj kvalitnej hypoalergénnej matraci, poťahu, vankúšu a perine. Dosť často na tento fakt bohužiaľ zabúdame a zvolíme si zlý materiál. Urobte zmenu a už prvýkrát si vyberte správne.

  • Lôžkoviny z prírodného materiálu

Posteľnú bielizeň a ďalšiu textíliu si zaobstarajte z prírodného materiálu, najlepšie zo 100% bavlny, ktorá je ľahká, hrejivá, priedušná a jej údržba je nenáročná. Výplň vankúša a prikrývky by mala byť antialergénna – veľmi vhodné a osvedčené býva duté vlákno. 

 

pro bezpečný spánek Buďte obozretný hlave u detí

Veľkú pozornosť by ste mali venovať pri voľbe nábytku a vybavení u detskej posteli. Správny výber matraci a posteľnej bielizne môže ovplyvniť to, ako veľmi sa alergia u vášho dieťaťa rozvinie. Nedovoľte, aby sa museli vaše ratolesti potykať s touto civilizačnou chorobou aj v dospelosti, keď môžete už od počiatku voliť riešenie, čo tomu zabráni.

Myslite tiež na častejšiu výmenu lôžkovín a ich pranie aspoň raz za 10 dní, ktoré by malo prebiehať len pri vyšších stupňoch od 60 °C. Čo tri mesiace by sa potom mali prať vankúše a perina. 

 

Vynesení_do_bytu montessori2Ako správne upratovať a čistiť zariadenie izieb od alergika?

Pamätajte na 4 základné zásady:

  1. Udržujte domáce prostredie striktne nefajčiarske.
  2. Vylúčte z izieb koberce cez celú miestnosť, záclony i závesy - ak to nie je možné, pravidelne ich perte a vysávajte.
  3. Umývajte pravidelne podlahy aj ďalší plochy nábytok, kde sa zadržiava prach. 
  4. Zaobstarajte si čističku vzduchu – zbaví vašu miestnosť prachu, vírusov, baktérií, peľov, roztočov i nečistôt.  

 

Montessori Obmedzovať hračky nemusíte, stačí sa o nich len vhodne starať

Je nám jasné, že plyšové hračky alebo textilne hračky sú pre správny vývoj zmyslov a rozumových schopnosti dieťaťa dôležité. Avšak sú tiež plné roztočov, ktoré zhoršujú alergické prejavy. Vyriešte to jednoducho – pravidelne ich perte pri vysokej teplote a po skončení hrania ich uzatvárajte ideálne do nádoby, kde nemôže len tak ľahko prúdiť vzduch a prach, napr. drevené debny, skrine alebo zásuvky.  

 

Správny výber postele je základ spokojnosti a zdravia. Ako si ju správne vybrať pre svoje dieťa? Prečítajte si náš ďalší článok.