Deň detí je tu! 🎉 Využite kód PREDETI9 a máte 9% zľavu na detský nábytok aj hračky. Len do 3.6.

5 typov, ako vybrať vhodnú detskú posteľ

✎ 7 min čítanie

spanok deti a ich rozvoj

... aby z nej vaše dieťa nespadlo, pomáhala jeho chrbtu zdravo rásť a pristala aj do izbičky

7893-19_detska-postel-domecek-lucky-s-bocnici-seda

Bezpečná posteľ so zábranou a bočnicou

Určite každý na vlastnej koži aspoň raz zažil pád, ktorý spôsobil odreté kolená alebo trebárs aj poriadnu hrču na hlave. Práve pre podobné udalosti, keď dieťa zakopne o vlastné nohy alebo napríklad o prah dverí, musí mať každá detská posteľ pár bezpečnostných úprav. Čo by jej nemalo chýbať?

Všetky hrany zaoblené, zarovnaný povrch a čelo najlepšie u nôh aj pri hlave. Menším deťom je vhodné na posteľ pridať bezpečnostné bočnice, ktoré zabránia nečakaným zraneniam. Vy ich potom môžete po dosiahnutí dostatočného veku jednoducho odstrániť, nech dieťaťu prestane zavadzať.

Drobcom, ktorí sa v spánku točia ako ručička na hodinkách, je najlepšie obložiť stenu vedľa lôžka. Okrem vankúšov, ktoré si ale môže dieťa jednoducho zhodiť na zem, sa vyrábajú napríklad bavlnené mantinely pletené do vrkoča. Vyberiete farbu, ktorá sa vášmu dieťaťu páči a máte istotu, že sa váš potomok v noci nezraní a zároveň bude chránený od chladnej steny. 

9266-4_domeckova-skrinka-ktery-pro-postel-tery-prirodni

Aká je ideálna výška postele pre vaše dieťa?

Pre zaistenie maximálneho pohodlia a kvalitného odpočinku je potrebné, aby ste vybrali vhodnú výšku lôžka. Pre menšie dieťa by mala byť okolo 25 cm, aby sa na ňu nemuselo šplhať s vašou pomocou, ale zvládlo si pohodlne ľahnúť samo bez asistencie ďalšej osoby.

Nebojte sa podporiť samostatnosť svojho dieťaťa už v jeho mladom veku, naše postele sa držia filozofie Montessori a sú tak prispôsobené presne podľa vývojových potrieb vášho potomka.

Posteľ s výškou cca 45 cm je potom vhodná aj pre väčšiu ratolesť i dospelého človeka. Avšak ideálne riešenie je vybrať posteľ, ktorá bude rásť ako vaše dieťa. Za najekonomickejšie lôžka považujú rodičia postele, ku ktorým sa dajú primontovať prídavné nohy. Tie jednoducho posteľ zdvihnú aj o 20 cm a z lôžka pre päťročného potomka urobíte behom pár minút funkčnú posteľ pre školáka, v ktorej sa kvalitne vyspí napríklad i ďalších 5 rokov. 

.
.
.
.


14493-16_detska-postel-domecek-lucky-s-pevnou-bocnici

Aká je ideálna šírka detskej postele a ako ju udržiavať?

Vaša ratolesť je samá ruka, samá noha a topánky, čo ste kúpili pred mesiacom, už sú jej malé. Hovoríte si, že to je presne váš prípad? Pravdou je, že deti rastú rýchlo ako voda tečie v horskej riečke, preto je lepšie myslieť na financie a pri výbere rovno siahnuť po dlhšej posteli. Drobček v nej bude mať vždy dosť miesta, aj keď už začne chodiť do školy. A vy navyše ušetríte nejakú tú korunu, ktorú môžete vložiť napríklad do spoločného výletu.

Výhodou drevenej postele je aj jej upratovanie. Každý rodič určite zažil situáciu, keď dieťa malo špinavé ruky a začalo siahať na všetko, čo mu doma prišlo pod ruky. Prach aj iné nečistoty ľahko zotrite z rámu vy alebo aj vaša ratolesť, stačí k tomu navlhčenú handričku.

7854-21_detska-postel-domecek-poppi-s-bocnici 

Ortopedická detská matrac pre zdravý rast

Detský ortopéd vám s istotou potvrdí, že matrac je najdôležitejšia časť postele. Aby ste predišli rastovým deformáciám alebo skolióze chrbtice svojho potomka, vyberte matrac s vyšším stupňom tuhosti. Rodičia si tiež veľmi často pochvaľujú obojstranné matrace. Tie majú jednu veľkú výhodu - večer dieťaťu usteľte na ortopedickej strane a na hranie svojmu malému šťastiu matrac ráno zase otočíte na mäkšiu plochu.

Každý rodič vie, že keď má malé dieťa, môže sa ľahko stať "nehoda". Potomok sa môže v posteli pocikávať alebo ju jednoducho zašpiniť jedlom, čo si do nej tajne vzal. Váš problém s čistením vám pomôže vyriešiť matrac s povlakom, ktorý sa dá ľahko zložiť a môžete ho vyprať aj na 60 ° C spoločne s obliečkami, nech sa zbavíte všetkých bacilov i nečistôt.

Aj keď nás to mrzí, ale vaše dieťa môže byť alergik. Bez zaváhania preto siahnite po antialergénnom matraci. Tie sú najčastejšie vyrábané PUR penou a je do nich pridávaný výťažok napríklad z Aloe Vera, vďaka čomu sú navyše aj antibakteriálne. Vaša ratolesť tak bude chránená od roztočov, plesní a spánok bude dlhodobo bez zdravotných rizík.

villy

Úložný priestor pod detské lôžko, ktorý pomôže mamičkám

Úprimne sa pozrite do svedomia. Stíhate vždy upratať všetky veci, ktoré si vaše dieťa povyťahuje na podlahu? Aj mama, ktorá pod tričkom schováva oblek supermana, toto nezvláda. A priznajte si, že nie vždy sa dá na malého potomka 100% spoľahnúť, že to zvládne postrážiť samo. Pre stratu pozornosti totiž stačí málo - napríklad len letiaci vtáčik za oknom.

Večer potom príde otec a na tú zabudnutú kocku z lega šliapne. A nie je určite prekvapením, že to naozaj bolí a ku nadávkam nemá nikdy ďaleko. Zamedzte podobným situáciám a učte ratolesť väčšej samostatnosti. Stačí k tomu vhodný nábytok, ktorý je prispôsobený svojou funkciou nielen pre rodičov, ale aj pre jeho hlavného používateľa - deti.

Či už to sú nákladiaky, bábiky alebo špinavé ponožky. Uľahčite sebe alebo potomkovi prácu a pod posteľ si kúpte praktický úložný šuplík. Jednoducho sa vysunie a zase vráti na svoje pôvodné miesto, zvládne ho tak ovládať aj vaša ratolesť.  

.
.
.
.