Bestseller.🌟 Domčeková posteľ Tery NA SKLADE v najobľúbenejších rozmeroch.

Japonské tatami: Prečo siahnuť po nízkom lôžku podľa vzoru dlhovekých Aziatov

✎ 3 min čítanie

bytovy design spanok

Európske postele sa inšpirovali tradičným japonským tatami a vy sa tak môžete tešiť na lôžka s nízkym rámom. Prináša dizajnový vzhľad, ale aj pohodlie. Ako vyzerajú a sú pre vás dobrou voľbou?

9287-11_designove-dvouluzko-tatami-v-japonskem-stylu-bila

Čo to je tatami ?

Ide o tradičnú japonskú rohož, ktorá sa využíva aj ako modulárna podlahová krytina. Vyrába sa z ryžovej slamy a na dvoch stranách má prešívanú látku. Dostupné býva vo veľkostnom pomere 2:1, najčastejšie v rozmere 190 cm na 80 cm, avšak líšia sa podľa regiónu.

Históriu tatami hľadajte už v ôsmom storočí nášho letopočtu, kedy celé Japonsko bolo výrazne ovplyvnené šľachtou a budhistickými mníchmi. Na rohož sa obvykle dával futon, ktorý slúžil ako matrac pre pohodlnejší odpočinok a zvýšenie hygieny pri spánku nízko pri zemi.

.
.
.
.

 

Je pre vás posteľ v štýle japonského tatami vhodná?

Každému vyhovuje iná výška postele, preto treba dbať ohľad hlavne na vlastné pohodlie. Sedí vám spanie nízko pri zemi a čelo vám skôr pri lôžku zaväzí? Posteľ v japonskom štýle tatami je v takom prípade ideálnou voľbou.

Jednoducho na rám položíte pevný rošt, ktorý umožní matrac dobre vetrať a zamedzí sa vďaka tomu vzniku plesní alebo nepríjemnému zatuchnutiu.

9287-9_designove-dvouluzko-tatami-v-japonskem-stylu-detail

 

Aký zvoliť matrac do postele s nízkou výškou?

Do postelí s nízko položeným rámom sa hodí vyšší matrac, napr. výška 20-30 cm. Je to hlavne z dôvodu, aby sa vám pohodlnejšie vstávalo. Má to však aj pozitívny vplyv pre osoby s alergiou, pretože najviac roztočov sa nachádza práve pri zemi.