Ste pod našou strechou prvýkrát? 🏠 Využite kód PRETEBA5 a máte 5% zľavu na prvý nákup.

Prečo je dôležité, aby si dieťa rozvíjalo motoriku

✎ 8 min čítanie

deti a ich rozvoj

Rozvoj motoriky u detí je dôležitým faktorom, ktorý súvisí so schopnosťami písania, čítania, zaväzovania šnúrok aj inými činnosťami potrebnými pre samostatný život. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na tipy, ako na to správne.

idnes clanek

 
Čo je to motorika

Motorika zahŕňa všetky pohyby nášho tela a ich vzájomnú koordináciu. Dôležitá je tiež celková obratnosť a pohyblivosť, ktorú disponujeme. Motorický vývoj človeka začína hneď po jeho narodení a rozvíja sa v podstate celý život, avšak najviac hlavnej je prvý rok na svete. V tomto období je dôležité, aby si dieťa začalo osvojovať základy hrubej a jemnej motoriky, ktoré sú základným kameňom pre budúci vývoj.

Ako rozvíjať hrubú motoriku 

Hrubé motorické zručnosti zahŕňajú veľkú skupinu svalov zodpovedných za činnosti, ako sú napríklad chôdza, beh, skákanie alebo jazda na kolobežke. Už od tretieho mesiaca života môžeme dieťa pokladať na brucho a nechať ho tzv. "pásť koníčky". Dieťa si tak postupne spevňuje chrbát a buduje svalovú hmotu, ktorá je dôležitá pre ďalšie pohybové fázy vývoja, ako sú sed, batolení a nakoniec chôdze.

U starších detí je pre zdravý rozvoj hrubej motoriky dôležitý pravidelný pohyb, môžete ich napríklad:

  • učiť jazdiť na kolobežke alebo na bicykli;
  • učiť skákať cez švihadlo;
  • vziať na detské ihrisko s preliezačkami;
  • naučiť plávať.

9311-3_detska-balancni-houpacka-yupee

Ako rozvíjať jemnú motoriku

Jemná motorika vyžaduje presnú a koordinovanú prácu rúk, presnejšie prstov na rukách. V rámci predškolského veku dieťaťa sa diferencuje pravorukosť či ľavorukosť, deti by potom mali byť schopné využívať rôzne nástroje pri pracovných činnostiach, napríklad s pomocou nožníc, pravítok, pasteliek. Pri ich osvojovanie sa kladie dôraz na koordináciu rúk a očí, ktorá je nevyhnutná pre zvládnutie zložitejších úloh, zvlášť potom písanie. Ako môžete dieťaťu pomôcť rozvíjať jeho jemnú motoriku pri každodenných úkonoch?

.
.
.
.

Dôležité sú praktické zručnosť: 

  • zaväzovanie šnúrok;
  • zapínanie a odopínanie gombíkov;
  • odomykanie dverí kľúčom;
  • vešanie prádla kolíčky a pod.

 

atelier 
Motorický vývoj dieťaťa od narodenia po prvé krôčiky

Dieťa si rozvíja hrubú aj jemnú motoriku od narodenia. Ako už sme spomenuli, medzi prvé kroky pre zdravý rozvoj hrubej motoriky patrí tzv. "pasení koníčkov". Ak dieťa túto zručnosť už ovláda, samovoľne sa pokúša následne posadiť. Neskôr (priemerne okolo 6.-8. Mesiaca veku) môžete dieťa motivovať jeho obľúbenou hračkou - položte ju kúsok od neho a nechajte ho, aby sa pre ňu natiahlo, poprípade sa k nej doplazil. Pri pravidelnom cvičení si dieťa onedlho osvojí zručnosť plazenie či batolení. Potom už je len otázkou času, kedy sa vaša ratolesť postaví a začne chodiť.

Čo sa jemnej motoriky týka, tu medzi prvé zvládnuté zručnosti zvyčajne patrí úchop. Aby si deti do jedného roku veku jemnú motoriku osvojili ešte viac, môžete voliť aktivity na preberanie korálok, kociek a pod.

9520-19_detsky-pikleruv-trojuhelnik-piky-s-mustkem

Motorika detí v predškolskom veku

Ak máte doma už predškoláka, je veľmi dôležité, aby si s vami pri rôznorodých aktivitách osvojoval predovšetkým jemnú motoriku, bude ju totiž potrebovať pri písaní, vystrihovanie alebo maľovanie. Získaná koordinácia oka a ruky navyše dieťaťu pomáha pri čítaní.

Medzi obľúbené činnosti, ktoré dieťaťu rozvíja jemnú motoriku a tým mu uvoľňujú ruku i zápästie, patria:

  • puzzle a skladačky;
  • stavebnice;
  • navliekanie korálok;
  • modelovanie z plastelíny a mnoho ďalších.

Je kľúčové, aby si dieťa rozvíjalo motoriku, pretože sa až po zvyšok svojho života bude stretávať s činnosťami, kde ju bude každý deň potrebovať. Podporte správny rozvoj, keď teraz viete, ako na to.