Ako si zariadiť domácnosť, keď ste alergik alebo ho máte v rodine?
✎ 7 min čítanie
Alergia je civilizačné ochorenie, ktoré sa objavuje u stále väčšieho množstva dospelých a detí. Patríte medzi nich vy alebo niekto z vašej rodiny? Zariaďte si domácnosť tak, aby ste nemuseli riešiť žiadne nepríjemné prejavy, ktorým sa dá predísť.
Ako mám vybaviť byt, nech vyhovuje alergikovi a zároveň nech je útulný?
V boji proti prachu a rôznym alergénom sú správnou voľbou prírodné materiály, ktoré sú pre alergikov najlepšie znesiteľné. Na čo si dať pozor, nech vyberiete vhodné vybavenie? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov.
Čo by ste si mali zaobstarať:
- nábytok z masívu s antialergénnym lakom
Drevený nábytok vyberajte čo najjednoduchšie, aby prach mal minimálnu šancu sa usadzovať. Ideálne je s hladkým povrchom ošetrený prírodným lakom, na ktorom prachová clona len tak neudrží prach a škodcovia sa jej vyhnú oblúkom.
- kvalitný antialergénny matrac, poťah, vankúše a perinu
Najväčším útočiskom pre roztoče v byte je posteľ. Ide o miesto, kde relaxujete, odpočívate a spíte. Z toho vyplýva, že by sme mali venovať čo najväčšiu pozornosť nie len samotnému lôžku, ale predovšetkým aj kvalitnej hypoalergénnej matraci, poťahu, vankúšu a perine. Dosť často na tento fakt bohužiaľ zabúdame a zvolíme si zlý materiál. Urobte zmenu a už prvýkrát si vyberte správne.
- lôžkoviny z prírodného materiálu
Posteľnú bielizeň a ďalšiu textíliu si zaobstarajte z prírodného materiálu, najlepšie zo 100% bavlny, ktorá je ľahká, hrejivá, priedušná a jej údržba je nenáročná. Výplň vankúša a prikrývky by mala byť antialergénna – veľmi vhodné a osvedčené býva duté vlákno.
Buďte obozretný hlave u detí
Veľkú pozornosť by ste mali venovať pri voľbe nábytku a vybavení u detskej posteli. Správny výber matraci a posteľnej bielizne môže ovplyvniť to, ako veľmi sa alergia u vášho dieťaťa rozvinie. Nedovoľte, aby sa museli vaše ratolesti potykať s touto civilizačnou chorobou aj v dospelosti, keď môžete už od počiatku voliť riešenie, čo tomu zabráni.
Myslite tiež na častejšiu výmenu lôžkovín a ich pranie aspoň raz za 10 dní, ktoré by malo prebiehať len pri vyšších stupňoch od 60 °C. Čo tri mesiace by sa potom mali prať vankúše a perina.
Ako správne upratovať a čistiť zariadenie izieb od alergika?
Pamätajte na 4 základné zásady:
- Udržujte domáce prostredie striktne nefajčiarske.
- Vylúčte z izieb koberce cez celú miestnosť, záclony i závesy - ak to nie je možné, pravidelne ich perte a vysávajte.
- Umývajte pravidelne podlahy aj ďalší plochy nábytok, kde sa zadržiava prach.
- Zaobstarajte si čističku vzduchu – zbaví vašu miestnosť prachu, vírusov, baktérií, peľov, roztočov i nečistôt.
Obmedzovať hračky nemusíte, stačí sa o nich len vhodne starať
Je nám jasné, že plyšové hračky alebo textilne hračky sú pre správny vývoj zmyslov a rozumových schopnosti dieťaťa dôležité. Avšak sú tiež plné roztočov, ktoré zhoršujú alergické prejavy. Vyriešte to jednoducho – pravidelne ich perte pri vysokej teplote a po skončení hrania ich uzatvárajte ideálne do nádoby, kde nemôže len tak ľahko prúdiť vzduch a prach, napr. drevené debny, skrine alebo zásuvky.