DOPREDAJ. ⏳ Posledná šanca získať detský nábytok, textil aj dekorácie až - 35 %. Vyberte ve Zľavách včas. Len do vypredania.

Učenie Montessori: Hravá cesta, ako vychovať samostatné a bystré dieťa

✎ 8 min čítanie

deti a ich rozvoj

Bežné vzdelávanie detí potrebuje nutne zmenu. Cítite to tiež? Učenie Montessori je overeným riešením, ktoré bude baviť ratolesť aj vás a začať môžete pokojne hneď už u vás doma.

idnes clanek

Vďaka filozofii Montessori z vášho dieťaťa vyrastie jedinečná osobnosť

Chcete mať šikovné a samostatné dieťa, ktoré sa bude rozvíjať každou svojou činnosťou? Učenie môže byť hrou v každej situácii, napríklad aj pri upratovaní oblečenia na vešiačik, ktorý je prispôsobený vášmu potomkovi alebo aj pri jeho ukladaní do postieľky. Pomôžte svojej ratolesti k tomu, aby bola na reálny život skutočne pripravená a vedela nielen prijímať rozkazy iných, ale sama myslieť a riešiť rôzne situácie.

Filozofia Montessori je založená na pochopení potrieb dieťaťa, ktoré sú jedinečné. Každý človek má počas svojho života niekoľko citlivých období, ktoré sú vhodné pre začiatok konkrétneho vývojového kroku. Keď sa napríklad objaví prvá chuť čítať alebo záujem o čísla, nemalo by sa to len tak obísť, pretože podľa poučiek na to vaše dieťa nie je ešte pripravené. Je potrebné počúvať svoju ratolesť a jeho individuálne potreby.

Ak však váš potomok svoj najvhodnejší čas premešká, štart bude pre neho oveľa ťažší. Nenechajte nič na náhodu!

9311-3_detska-balancni-houpacka-yupee

Čím sa riadi učenie Montessori?

  • Pamätajte na to, že nie ste veliteľom a nedotknuteľnou autoritou, ale sprievodca životom svojho dieťaťa.
  • Posilňujte sebavedomie a samostatnosť svojej ratolesti, rozvíjajte tým myslenie i osobnosť.
  • Dovoľte dieťaťu voľbu miesta aj pomôcok na učenie či hranie s prihliadnutím na jeho vek a psychický vývoj.
  • Chyby neberte negatívne, ale ako motiváciu do väčšieho cvičenia.
  • Primerane svoju ratolesť chváľte aj za činnosti, ktoré beriete ako samozrejmosť. Poukladanie hračiek do poličky je tiež úspech!
  • Žiadne tresty ani napomínania vo výchove nie sú potrebné - dieťaťu však poskytnite slobodu len v prípade, že s ňou vie vhodne naložiť.
.
.
.
.
Vždy je potrebné pristupovať k svojmu dieťaťu s citom a pochopením, keď ho pripravujete na jeho ďalší život. Staňte sa jeho radcom, ktorého môže kedykoľvek poprosiť o pomoc, aj keď zvládne väčšinu úloh sám. Podporiť jeho prirodzený vývoj myslenia i samostatnosti je možné nielen pri voľbe školy, ale aj doma.

9520-19_detsky-pikleruv-trojuhelnik-piky-s-mustkem

Ako dieťa naučiť s hrou Montessori aj u vás doma?

Na začiatok zmeny netreba veľa zložitých pomôcok alebo špeciálnych hračiek, základ vidíme v jednoduchých a praktických veciach, akým je originálny a ručne vyrábaný nábytok. Dieťa ho využije od svojho narodenia a môže ho sprevádzať pokojne i celým jeho životom.

Začať môže napríklad u pohodlnej domčekovej postele, ktorá podporí jeho fantáziu alebo aj vešiaku na oblečenie či policové skrinky, do ktorej samé dosiahne, kedykoľvek bude potrebovať. Nič mu tak nebude brániť k tomu, aby si udržiavalo v izbičke poriadok a zároveň sa tak učilo väčšej samostatnosti.

Existuje množstvo kníh i iných materiálov, ktoré môžete využiť, aby ste sa vzdelávali vo filozofii Montessori do väčších podrobností. S nami ste získali základný náhľad, prečo do toho ísť a stojíme si za tým, že dieťa si vašu dôveru zaslúži.