Urobte drobcovi radosť. ♥ S kódom DENDETI máte 10% ZĽAVU na všetko pre malé aj väčšie deti. Neplatí na zľavnené kúsky.

Ako naučiť svoje dieťa spať samé a celú noc?

Kruhy pod očami, rozstrapatené vlasy, neprítomný pohľad a zmätené správanie. Spoznávate sa? Takto vyzerajú rána či dopoludnia veľa mamičiek. Zase sa nevyspali, pretože ich dieťa celú noc vyčíňalo či plakalo. Ako to urobiť, aby vaše dieťa spalo pokojne od večera až do rána?

 

dite Ako na spánkový režim u dojčaťa

Pre začiatok sa zbavte mýtov, historiek a porovnávania a uvedomte si, že mladšie deti skrátka spať na želanie nebudú. Ľudský spánok sa delí na mnoho hlbších či plytších fáz, pri ktorých sa prebúdzate (aj keď si to nie vždy pamätáte), a bábätká ich majú ešte viac. Tiež dávajú často krikom najavo, že sa chcú najesť. Odporúčame zájsť za nimi do izbičky a nakŕmiť ich. Úprimne, nič moc efektívnejšieho totiž nevymyslíte.

Môžete samozrejme spať priamo s dieťaťom (nebezpečenstvo zaľahnutia je ďalším moderným mýtom, reálne prakticky nehrozí), alebo dať jeho postieľku vedľa tej svojej. Dieťa sa síce tiež občas prebudí, ale väčšinou zase rýchlo zaspí, pretože vás vníma a vie, že je všetko v poriadku.

 

žárovkaNaučte batoľa spať samé

Tery_Michaela Jandová Bůvová_EmailV šiestich mesiacoch sa ale situácia mení. Deti začínajú oveľa viac vnímať svet okolo seba a je možné do ich spánkových návykov konečne tak trochu šťuchnúť. Najjednoduchšou, ale pre mnohých emotívne problematickou možnosťou je naučiť dieťa spať samé. V tejto fáze je najlepšie, keď má dieťa už svoju izbu.

Cez deň dieťa zamestnajte. Pokiaľ sa bude od rána do večera dobre baviť, unaví sa a v dôsledku zaspí ľahšie a tvrdšie. Stačí prechádzka s kočíkom, pri ktorej kúpite večeru alebo sa porozprávate s kamarátkou.

S tým súvisí aj potreba pravidelných rituálov, ktoré každé dieťa upokojujú. Neodporúča sa pred spaním púšťať do žiadnych veľkých dobrodružstiev. Hodinku pred odchodom spať už choďte na pokojný režim, vyhýbajte sa aktivitám a nechajte dieťa, aby si v pokoji vnútorne spracovalo celý deň. Pred hlavným spaním môžete bábätko umyť, namasírovať a potom mu trebárs prečítať rozprávku. Ale pozor, sústreďte sa na už známe príbehy, aby dieťa nemuselo spracovávať nové podnety. Inak by sa jeho mozog prebral a vaša snaha by mohla prísť nazmar. 

 

 rodina-2 Zariaďte svojmu škôlkarskému dieťaťu bezpečný spánok

domeček předškolákDieťatko príliš neobliekajte a používajte ideálne prírodné materiály. Tiež mu nachystajte jeho obľúbenú plyšovú hračku. Ak ešte zaspáva s plienkou, vymeňte ju za čistú, nech spí v suchu.

V období okolo troch rokov veku dieťaťa je čas vymeniť postieľku za komfortnejšie detské lôžko. Veľkosť by mala byť dostačujúca nielen pre vaše dieťa, ale aj pre prípad, keď bude choré a budete v noci zaspávať s ním alebo mu pred spaním čítať rozprávky.

Myslite na bezpečnosť svojho drobca. Našťastie je pre mamičky v dnešnej dobe k dispozícii mnoho príslušenstva, ktoré ochránia ich dieťa pred pádom z postele alebo naraziť do steny. Zaobstarajte na jeho lôžko bočnicu. Aj keď bude vo sne bojovať s drakmi, zostane bezpečne v posteli. Okolo múru mu rozprestrite vankúše alebo plyšovú hračku. Môže sa však stať, že ich v spánku rozhádže. Preto sú účinnejšie panely na stenu, ktoré sú na dotyk mäkké, nepohnú sa a vďaka veľkému množstvu farieb robia v izbičke radosť.

 

point2 S predškolákom vyberajte posteľ spoločne

Predškolské deti potrebujú okrem postele tiež kvalitný matrac pre zdravý rast ich kostí. Zároveň už to nie sú len malí trpaslíci, ale deti so svojím názorom. Vyberajte preto spoločne tvar i farbu postele, aká sa bude vášmu dieťaťu páčiť a v ktorej tak bude spokojnejšie zaspávať.

Ako svojmu dieťaťu správne vybrať posteľ? Prečítajte si v článku 5 tipov, ako vybrať vhodnú detskú posteľ.

 

Zdroj foto:  Michaela Jandová Bůvová, IG @rinanova_ru