Použite kód DNIBENLEMI 🛍 a máte 9% ZĽAVU na takmer všetko. Len do 15.4. Neplatní na akčné produkty.

Ako efektívne ušetriť priestor, keď bývate v malom byte?

✎ 4 min čítanie

bytovy design

Mnoho z vás si tým určite prešlo - malý byt alebo napríklad len menšie izby v rodinnom dome. Vo všetkých spomínaných je potreba šetriť s miestom. Ako však správne na to?

21400-2_simone-lozko-na-antresoli

3 tipy pre úsporu každého centimetra

  1. Zaobstarajte si vyvýšenú posteľ

Plocha na spanie zaberá v miestnosti už tradične veľké množstvo priestoru. Avšak ak si zaobstaráte vyvýšenú posteľ, máte vyhrané a o ďalší poriadny kus miesta naviac. Pod stropom budete spať a dole môžete umiestniť písací stôl alebo napríklad menší gauč.

  1. Využite všetky možnosti pre úložný priestor

Máte voľné miesto pod posteľou? Vyberte si pod ňu priestranný šuplík! V chodbe je voľná stena? Pribite na ňu knihovníčku alebo police na drobné veci. Snažte sa využiť každý kúsok miestnosti vo svoj prospech.

  1. Voľte menší nábytok po viacerých kusoch

Priestorovo to lepšie vyzerá, keď budete mať v izbe namiesto jedného veľkého gauča dve menšie kreslá. A priznajte si to, je to aj celkom veľká výhra – dá sa s nimi aj lepšie manipulovať a rôzne po miestnosti premiestňovať.

.
.
.
.

 

Zväčšite svoj byt tiež opticky 

Aj s malým priestorom na bývanie sa dajú robiť veľké veci. Stačí len správne využiť jeho možnosti a nebáť sa použiť dostupné prostriedky. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám vo vašom boji s miestom zaručene pomôžu. Tak ideme na to!

  1. Steny aj strop vymaľujte ideálne bielou farbou

Dostatok svetla je základ. Ak vyberiete na maľovanie stien sýtu farbu alebo dokonca na každú z nich dáte iný odtieň, tak aj z malého priestoru urobíte vizuálne ešte menší. Myslite na to a voľte radšej bielu! Je to klasika, ktorá nesklame.

  1. Oddeľte spací priestor od obytného

Aj keď máte menší priestor k životu, tak sa s ním dá dobre pracovať, ak sa nad ním zamyslíte. Aj obyčajné optické oddelenie postele od kuchyne či obývačky s pomocou paravánu alebo napríklad drevenou priečkou veľmi pomôže.

  1. V celom byte majte jeden dekor podlahy

U podlahovej krytiny je to rovnaké ako so stenou alebo stropom. Myslite pri zariaďovaní na rovnakú farbu a vyberajte svetlejšie odtiene, ktoré celý priestor zväčšia a urobia ho viac vzdušnejším.

  1. Kúpte si zrkadlá

Mať doma zrkadlo pomôže opticky opäť celý priestor o niečo zväčšiť, vložte ho pokojne do skrine alebo umiestnite do kúpeľne.

  1. Dostatočne byt osvetlite

Poznáte to - čím viac svetla, tým viac pohody. Vyberajte pre svoje bývanie kvalitné osvetlenie, ktoré nebude ako sviečka v kostole, ale dodá celému bytu rovnaký jas v noci, ako by dalo slniečko vo dne.

  1. Kúpte si nábytok v podobnej farbe ako steny a podlahy

Hovoríte si, že všetko bude splývať? Nie je tomu tak. Dodáte opticky celému bytu viac miesta, bude pôsobiť moderne a navyše poteší na pohľad každého milovníka decentného dizajnu.

Pred zariaďovaním menšieho bytu vždy plánujte. Nikdy nie je dobré podceniť dostupný priestor a niekedy sa ho nakoniec vďaka starostlivému premysleniu ukáže viac, než sa pôvodne zdalo. Buďte preto pripravení a nenechajte sa ničím zaskočiť.