12% ZĽAVA na detský nábytok z vybraných kolekcií. 👉 Kliknite na kategóriu Zľavy.

Podľa akých parametrov vybrať správny matrac, aby vyhovovala vášmu telu

✎ 7 min čítanie

spanok

Je známym faktom, že spánok tvorí až tretinu života človeka. Výberu vhodného matraca pre vaše telo by ste z tohto dôvodu mali venovať zvýšenú pozornosť. Poďte sa pozrieť na 5 základných tipov, ako vybrať tú ideálnu pre vás.

Cupra Therapy

1/ Každému sedí iná tuhosť matraca, zvoľte si ideálnu tvrdosť pre vaše potreby

Každý človek je iný a vyhovuje mu odlišná tvrdosť matraca. Váš komfort je najdôležitejší, preto dať na odporúčanie druhých sa nemusí vyplatiť. Spoľahnite sa pri výbere hlavne na svoje pocity a skúsenosti, aby ste si zvolili to najlepšie pre vaše telo.

Tvrdosť matracov sa uvádza v rozmedzí od 1 (namäkšie) do 7 (najtvrdšie). Aké sú ich výhody podľa tuhosti a pre koho sú vhodné?

1. Mäkké – najčastejšie sa jedná o matrace latexové alebo zo studenej peny, prípadne pamäťovej peny. Sú ideálnou voľbou pre osoby s boľavými kĺbmi a so sklonmi k otlakom.
2. Stredne tuhé - ide o najviac využívané matrace a hodí sa pre väčšinu ľudí vďaka svojej schopnosti udržať chrbticu v rovine. Vyrába sa z latexu, studenej i pamäťovej peny, pružín či taštičiek napríklad aj z rôznych prírodných materiálov, napr. extraktov zo sóje, eukalyptu a pod.
3. Tuhé – do matracov sa najčastejšie pridáva vystuženie v podobe pevných konských vlákien alebo kokosových vlákien, dodávajú matrac tuhosť a tiež väčšiu priedušnosť.
4. Najtvrdší – ideálny typ matraca pre osoby, ktoré majú vyššiu telesnú váhu a potrebujú udržať telo v rovine. Vďaka špeciálnemu profilovaniu je možné vytvoriť až 7 anatomických zón, ktoré uložia chrbticu aj končatiny do vhodných polôh.
5. Dvojitá tuhosť – ide o veľmi obľúbený typ. Z každej strany je iná tuhosť, vďaka tomu môžete vždy jednoducho matrac len otočiť a ležať na tvrdosti, ktorá vám aktuálne viac vyhovuje.

  

2/ Myslite na vhodnú výšku matraca

Ideálna výška matraca je závislá na váhe aj zdravotnom stave človeka, pohybuje sa približne od 14 cm. V prípade, že máte problémy so vstávaním alebo ho chcete mať viac komfortné, tak čím vyšší matrac zaobstaráte, tým lepšie urobíte.

Vyššie matrace sa odporúčajú pre:

seniorov, 
osoby so zníženou hybnosťou, 
osoby s ochorením pohybového aparátu.

 

3/ Základné druhy matracov

Máte problém sa vyznať, aký rozdiel je v jednotlivých druhoch matracov? Existuje niekoľko základných typov, z ktorých môžete vyberať. Medzi najvyužívanejšie sa radí:

  • Penové matrace – prednosťou penových matracov je ich pružnosť, priedušnosť, a hlavne vysoká elasticita. Ľahko sa prispôsobí vášmu telu, chrbtica aj končatiny budú v prirodzenom aj stálom umiestnení a umožní vám tak zdravšie spať. Ide o veľmi obľúbené matrace v súčasnej dobe. Mávajú obvykle snímateľné prateľné poťahy.
  • Taštičkové matrace – získali svoje pomenovanie podľa jadra, ktoré je vyrobené z oceľových pružín zabalených do textilných taštičiek. Keď si na matrac človek ľahne, tak sa stlačia len pružinky, ktoré sú priamo pod telom a dôjde k prirodzenejšiemu umiestneniu chrbtice i končatín počas spánku. Veľkou výhodou je, že matrac môžete umiestniť na akúkoľvek podložku od roštu po pevnú dosku.
  • Prírodné matrace – matrace z BIO materiálov sú v poslednej dobe často vyhľadávané. Jedná sa o vysoko hypoalergénne a elastické typy, ktoré sú skvele priedušné a zaistia pre vás kvalitný spánok. V prípade využitia pien dochádza k ich obohateniu o rôzne extrakty, napr. eukalyptus, levanduľu, medovku a pod.

Na trhu nájdete aj ďalšie druhy, napr. latexové, lamelové alebo sendvičové. Všetko záleží na vašich potrebách.

.
.
.
.

 

4/ Materiál matraca je základom spokojného spánku

Kokosové vlákna pomáhajú telu držať chrbticu aj pri spánku v zdravej polohe, ide o veľmi kvalitnú oporu, ktorá zaistí tvarovú stálosť každú noc. Vďaka svojej vysokej schopnosti odvádzať vlhkosť sa hodí aj pre osoby s vyššou potivosťou.

Matrac s konskými vláskami patrí medzi najluxusnejšie druhy na trhu. Sú výborne priedušné a odvádzajú skvele vlhkosť. Ich veľkou prednosťou je aj odkláňanie geopatogénnych zón, čo pomôže ku kvalitnejšiemu spánku. Jedná sa o plne antialergénne matrace a účinne bojujú aj proti tvoreniu plesní či baktérií.

Matrace obohatené o morskú trávu sú vysoko elastické, zachovávajú si tak pôvodný tvar a predlžuje sa celková životnosť. Vyznačuje sa aromaterapeutickými vlastnosťami, ktoré pomáhajú mať kvalitný spánok. Je plne antialergénny a bráni usadzovaniu plesní i baktérií.

Na trhu môžete zohnať aj matrace s extraktmi z eukalyptu, levandule, harmančeka alebo iných byliniek. Každá má svoje špecifické vlastnosti, preto je najlepšie vybrať podľa vlastných preferencií.

5/ Pri výbere matraca myslite aj na vek užívateľa – každé obdobie má iné potreby

Každé vekové obdobie má iné požiadavky na spánok as tým súvisiace potreby, ktoré sú kladené na matrace. Máme 4 základné rozdelenie podľa veku:

  1. Matrac pre bábätká a do detských postieľok je potrebné vyberať obzvlášť obozretne, pretože v lôžku dieťatka strávi podstatne viac času ako dospelý človek. Volí sa najčastejšie z kokosových vlákien, morskej trávy alebo iných prírodných materiálov, ktoré zaistia perfektné odvetrávanie.

  2. Detské matrace a matrace pre študentov by ste mali vyberať ideálne z tvrdších variantov alebo s tuhosťou dvojakého typu, aby si dieťa mohlo pri svojom raste vybrať vždy aktuálne pohodlnejšiu stranu.

  3. V matracoch pre dospelých máte najširšie možnosti výberu. Stačí si zvoliť podľa svojich preferencií v materiáli aj tuhosti od mäkkých po tvrdé typy.

  4. Matrac pre seniorov sa odporúča kupovať s vyššou výškou a mäkšou tuhosťou. Oboje z dôvodu, aby sa z postele lepšie vstávalo a nerobili sa zbytočne otlaky.

 

 

Investície do zdravia sa oplatí, začnite pri voľbe správneho matraca. Nekupujete si ju každý deň, preto by ste jej výber nemali v žiadnom prípade uponáhľať ani podceniť. Zamyslite sa nad tým, čo vám vyhovuje a omrknite ponuku na trhu. Ideálny matrac nájdete, stačí si len uvedomiť svoje potreby a zúžiť výber.